Křečové žíly

zdravá a nemocná žíla

A - nemocná žíla, B - zdravá žíla

Křečové žíly jsou nejběžnějším cévním onemocněním, které postihuje zejména obyvatele vyspělých zemí. Křečovými žilami trpí asi 40 % žen a 20 % mužů.

Co jsou křečové žíly

Křečové žíly (varixy) jsou žíly náchylné k rozšíření – nejvíce na dolních končetinách. Tyto žíly jsou často zesílené, modré. Vyskytují se buď v povrchovém nebo hlubokém žilním systému.

Jak křečové žíly vznikají?

Pokud chceme porozumět příčinám vzniku křečových žil a možnostem prevence či jejich léčby, musíme popsat cestu krve do končetiny a její odtok zpět k srdci. Tok krve v žilách dolních končetiny se odehrává proti působení gravitace, neboť leží pod úrovni srdce. Srdce pumpuje krev, která je tepnami rozváděna po celém těle. V tkáních se tepny mnohonásobně větví v síť vlásečnic, v nichž dochází k výměně živin a kyslíku za kysličník uhličitý a odpadní látky. Odkysličenou krev sbírají jiné vlásečnice, které se slévají do stále větších a větších žil a ty přivádějí krev zpět do srdce.

Toku zpět směrem k srdci napomáhají podpůrné mechanismy jako je např. práce svalů – při svém stahování při pohybu fungují jako tzv. svalová pumpa. Krev k srdci se tedy dostává pomocí tlaku svalů na žíly. Dalším důležitým mechanismem je důmyslný systém žilních chlopní, které působí jako jednosměrné záklopky. Mezi jednotlivými pulsy chlopně vytvářejí jakési kapsy, které nepustí krev zpět.

Při vzniku křečové žíly dojde nejprve k poruše pevnosti žilní stěny. Tam, kde je stěna oslabena, se žíly rozšiřují a dochází k poruše funkce žilních chlopní. Křečová žíla nemá chlopně správně uzavřeny – krev se nevrací správně zpět a žíla se rozšiřuje. V rozšířených žilách chlopně nedomykají a brání tak zpětnému toku krve. Ta se hromadí v žilách a tím ještě zvyšuje tlak na žilní stěnu. Dochází k žilní nedostatečnosti.

Mobivenal

Desatero prevence křečových žil

  1. Rozhýbejte nohy přes den – Pokud musíte při práci dlouho sedět nebo stát, vystavujete cévní systém zvýšnému tlaku v dolních končetinách. Rozhýbejte se. Stačí krátká procházka nebo procvičení nohou krouživými pohyby několikrát za den a riziko vzniku křečových žil významně klesne.
  2. Sportujte – Přiměřené stahy svalů napomáhají poudění krve vzhůru k srdci. Vyberte si správný sport a hurá do toho. Vhodné jsou: plavání, tanec, jízda na kole, chůze. Sporty vedoucí k rozšíření cév a k zpomalení žilního návratu, jako tenis, košíková, házená, aerobic, vhodné nejsou.
  3. Jezte zdravě – Zamezte nadváze a zácpě jídlem bohatým na vlákninu. Nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin. Jezte co nejméně potravin, které jsou zdrojem nasycených tuků.
  4. Noste obuv s nízkým podpatkem – Ideální obuví jsou boty s podpatkem vysokým 3 - 4 cm. Boty na vysokém podpatku, stejně jako boty bez podpatku, neposkytují dostatčný tlak, který by napomáhal žilnímu návratu.
  5. Rozhýbejte nohy před spaním – Uvolněte přes den nahromaděnou krev v končetinách zvednutím nohou či procvičením těsně před spaním. Krevnímu návratu může celou noc pomáhat u nohou zvýšené lůžko o 10 - 15 cm.
  6. Nost pohodlné oblečení - Změňte styl oblékání. Nošením těsného či stahujícího oblečení, upnutých kalhot, pásků a korzetů vytváříte žilnímu návratu překážku, která může být při delším nošení příčinou nemoci.
  7. Dopřejte si chladivé osvěžení - Pro žíly je osvěžující a prospěšné každodenní osprchování chladnou vodou před uložením ke spánku. I brouzdání vodou prospěje jak žilám samotným, tak celkové fyzické koncici.
  8. Schovejte se do stínu - Vystavování se slunci a přehřívání organismu v horkých koupelích a saunách způsobuje rozšíření žil. Stejně tak nelze doporučit procedury s horkým voskem, či domácí podlahové topení.
  9. Často masírujte - Není nad lidskou ruku. Velmi účinné jsou masáže ve směru žilní cikulace, tedy od kotníku nahoru. Tyto masáže zvyšují žilní návrat.Pro zvýšení efektu použijte masážní gel Avicenum.
  10. Navštivte lékaře – Zanedbaná léčba křečových žil může vést až k amputaci končetiny. Neváhejte proto při prvních příznacích navštívit lékaře. Pokud se objeví bolest a tíha v nohou, oteklé kotníky nebo jsou žíly viditelné, je čas přidat k výše uvedené prevenci také odpovídající léčbu - kompresivní i medikamentní.

JPGDesatero prevence křečových žil ke stažení v tiskové kvalitě (2,1 MB)

Rizikové faktory vzniku křečových žil

  1. Genetické – křečové žíly jsou často dědičné. Tito lidé mají špatné složení žilní stěny a dochází tak k zhoršení pevnosti a snadnějšímu roztažení.
  2. Těhotenství – čím vícekrát byla žena těhotná, tím častěji trpí křečovými žilami. V těhotenství na žíly nepříznivě působí hormonální změny, nárůst hmotnosti a v neposlední řadě i útlak pánevních žil zvětšující se dělohou, která brání v řádném odtoku krve. Z těchto důvodů se každé ženě v těhotenství doporučuje nosit podpůrné punčochové kalhoty.
  3. Obezita – větší tělesná hmotnost vytváří vyšší přetlak v žilách.
  4. Vyšší fyzická zátěž nohou – dlouhodobé sezení či stání – oproti tomu chůze je prospěšná. Typickou skupinou lidí, kteří trpí křečovými žilami jsou servírky (číšník) a prodavačky (prodavači).
  5. Nevhodné oblečení – lemy u ponožek, podkolenek a punčochových kalhot, které škrtí a jakékoliv jiné těsné oblečení se stává také rizikovým faktorem v tvorbě křečových žil. Také boty na vysokých podpatcích nejsou z hlediska křečových žil vhodné.
  6. Nedostatek pohybu.
  7. Stáří.
  8. Zánět – ten se často podílí na poškození žilních chlopní.